Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarМакедонија

Битиќи: Пензиите и платите ќе растат по методологија, веќе не се алатка за уценување

Пред пред крај сме со дефинирање на смарт специјализацијата којашто не е само еден документ туку ќе ги даде насоките на движење на нашата економија во клучни сектори, кажа вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи за време на годишната конференција „Година за нови можнсоти“:

-Ова можам да кажам дека е среднорочното планирање.Пред година и пол почнавме со креирање на процесот на креирање на националната развојна стратегија за првпат на еден процес кој е инклузивен кој е со вклучување на сите засегнати страни затоа што сметавме дека е моментот во кој треба да се креира јасната визија на нашето општество за наредните 20 години каде треба да се одвиваме. Смарт специјализацијата е основен дел на развојната стратегија затоа што таргетира само еден сегмент во креирањето на стратегиите, а националната развојна стратегија ги опфаќа сите сегменти на нашето живеење, смета Битиќи.

Тој кажа дека системски е променето и вреднувањето на трудот.

-Денес зборувавме и премиерот кажа што се направивме околу минималната плата, просечната плата, сметам дека тоа што денес треба да го истакнам е системското менување и пристапот кон вредување на трудот. За првпат во државата ниту пензиите, ниту минималната плата не се користат како алатка за уценување, туку има систем кој е воспоставен преку механизам кој секоја година ја усогласува минималната плата како и пензиите. Тоа ќе донесе одржлив раст и на минималната плата но и достоинствено плаќање на трудот на нашиот пазар, заклучи Битиќи.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Сè повеќе студенти се подготвени да го напуштат факултетот за да го заштитат своето ментално здравје

Една нова анкета на Галуп објави дека 41 процент од студентите кои моментално се запишани на постсредно програма размислувале да се откажат од студиите во изминатите шест месеци. Овој број… Прочитај повеќе

Летно сметање на времето

Летното сметање на времето во 2023 година започнува на 26 март во 02 часот, така што со поместување за еден час нанапред, времето во 02 часот се смета како 03… Прочитај повеќе

УСЈЕ се приклучи на глобалната иницијатива „Час на планетата земја 2023“

Повеќе од една деценија, Цементарница УСЈЕ е дел од глобалната иницијатива „Часот на планетата земја“. Во сабота, 25 март 2023 година, од 20:30 часот до 21:30 часот, УСЈЕ ќе ги… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе