Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнисВо тренд...

Како бугарската крипто кралица го измами цел свет?

Ружа Игнатова, германска државјанка родена во Бугарија, се нарече себеси крипто кралица во 2016 година.

Таа ја рекламираше својата компанија Vankoin (OneCoin) како профитабилен ривал на Bitcoin на растечкиот пазар на криптовалути.

Само 16 месеци подоцна, Игнатова се качи на авион во Софија за Атина, а потоа исчезна, бидејќи од тогаш никој не ја видел, објави Си-Ен-Ен.

Властите тврдат дека Ванкоин бил пирамидална шема која ги измамила луѓето за повеќе од четири милијарди долари.

Игнатова ги убеди инвеститорите во САД и ширум светот да инвестираат многу пари во нејзината компанија. Сега Ружа е меѓу 10-те најбарани бегалци на ФБИ, заедно со водачите на банди и убијците.

„Игнатова и нејзините партнери ги измамиле жртвите од милијарди долари тврдејќи дека Ванкоин ќе биде „убиецот на биткоинот“. Всушност, ванкоините беа целосно безвредни. Нивните лаги беа дизајнирани со една цел – да ги натераат обичните луѓе ширум светот да предајте ги нивните тешко заработени пари“, рече јавниот обвинител на Њујорк Демијан Вилијамс.

На дното на нејзиниот налог има белешка: „Се верува дека Игнатова патува со вооружени стражари или соработници. Игнатова можеби имала пластична операција или на друг начин го променила својот изглед“.

Ружа Игнатова (42) е германска државјанка, но е родена во Бугарија, каде татко и бил инженер, а мајка и учителка. Во својата книга „Крипто кралицата која исчезна“, авторот Џејми Бартлет го детализира нејзиниот подем од скромните почетоци до претприемачката ѕвезда. Кога била девојче, нејзиното семејство се преселило во Германија, каде Игнатова се истакнала како студентка. Добила стипендија на универзитетот во Констанц, Германија, каде што запознала и се омажила за колега по право. Тврдела дека не сака деца, напиша Бартлет, бидејќи тие ќе ѝ го попречат богатството. Таа им кажа на луѓето дека сака да биде милионерка до својата 30-та година. По студирањето европско право на Универзитетот Оксфорд, Игнатова се вработила во Софија како консултант за МекКинси и Компани, меѓународна консултантска компанија за менаџмент.

Во 2014 година, Игнатова и ко-основачот на Vancoin Карл Себастијан Гринвуд почнаа да го претставуваат Vancoin пред инвеститорите во Европа, Њујорк и низ целиот свет. Тие им ветија на купувачите пет или дури десеткратно враќање на инвестицијата, се наведува во судските документи. Vancoin не беше миниран како другите криптовалути, туку беше генериран преку софтвер.

Сè почна да се распаѓа во 2016 година, кога инвеститорите имаа потешкотии да ги продадат своите Vancoins за да ги вратат своите оригинални инвестиции, се вели во судските документи. На интернет почна да се шири веста дека договорот е измама, медиумите почнаа да поставуваат прашања, а се вклучија и меѓународни и американски федерални истражители. Во октомври 2017 година, американското Министерство за правда ја обвини Игнатова за измама со жици, заговор за извршување измама со хартии од вредност и заговор за перење пари, од кои секоја предвидува максимална казна од 20 години затвор. Федерален судија во Њујорк издаде налог за нејзино апсење.

Помалку од две недели подоцна, на 25 октомври 2017 година, таа се качи на комерцијален лет од Софија до Атина, се наведува во судските документи. Потоа таа исчезна, оставајќи ги нејзините деловни партнери да ја сносат одговорноста за пропаднатата компанија.

Додека таа си замина со огромна сума пари, нејзините партнери немаа толку среќа. Гринвуд беше уапсен во јули 2018 година во неговиот дом во Кох Самуи, Тајланд и екстрадиран во САД. Во декември, тој се изјасни за виновен за измама со жици, заговор за извршување на жица измама и заговор за извршување на перење пари. Тој е во притвор и се соочува со 20 години затвор по секоја од трите точки.

Братот на Игнатов, Константин Игнатов, беше уапсен во март 2019 година на аеродромот во Лос Анџелес. Игнатов ја призна вината и треба да биде осуден во февруари. Vancoin е затворен и неговата страница повеќе не е активна.