Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМозаик

Започнува годината на зајакот: Големиот кинески љубовен хороскоп за сите знаци

Ќе ја пронајдете ли вашата сродна душа оваа година? Погледнете го љубовниот хороскоп за годината на зајакот, според кинескиот хороскопски знак.

Во кинеската астрологија, се верува дека луѓето родени во иста година ги споделуваат истите особини. Кинеската астрологија се заснова на лунарниот календар. Секој месец започнува со младата месечина и трае приближно 29 дена.

Кинеската година започнува и завршува во јануари или февруари. Датумот се одредува според кинескиот лунарен календар, кој се заснова на циклусите на Месечината и Сонцето и генерално е 21-51 ден зад грегоријанскиот (меѓународно користен) календар. Датумот на кинеската Нова Година се менува секоја година, но секогаш паѓа помеѓу 21 јануари и 20 февруари. Кинеската Нова Година е денот на младата месечина, обично втора по зимската краткоденица.

Секоја година во повторувачкиот хороскопски циклус од 12 години е претставена со хороскопско животно. Кинеската астрологија го идентификува светот како што се состои од пет елементи: оган, земја, метал, вода и дрво.

Во лунарниот календар, секој елемент е поврзан со период од две години и управува со мотивационите сили во вашиот живот. Огнените знаци се инспирирани од ентузијазам, земјените знаци имаат тенденција да создаваат сигурност, луѓето родени под елементот на метал се креативни, додека водените знаци создаваат емотивни врски. Луѓето родени под елементот на дрвото се истражувачи. Кинеската астрологија става голем акцент на лунарната фаза на раѓање.

Кинескиот зодијак или shengxiao се пресметува од година во година. Овој систем на гатање го поврзува темпераментот на една личност со фазата на Месечината во моментот на раѓање. Кинезите веруваат дека хороскопот, личноста и љубовната компатибилност на една личност се тесно поврзани со неговиот кинески хороскопски знак и се одредуваат според годината на раѓање.

1/12 стаорец
1948, 1960, 1972, 1984, 1996, 2008, 2020 година

За луѓето родени во знакот на Стаорец, кои се во врска, 2023 година ќе биде добра. Ќе ви се подобри комуникацијата и ќе ги решите сите несогласувања. Сите спорови и несогласувања што ќе се појават ќе бидат прекинати со меѓусебни решенија. Ќе постигнете хармонија, среќа и радост со партнерот. Годината на водениот зајак ќе биде исполнета со љубов и наклонетост. Можноста да ја пронајдете вашата сродна душа е голема. Не смеете да избрзувате во љубовна врска. Бидете трпеливи и одвојте време да ја запознаете другата личност и да дозволите врската да процвета.

Компатибилност

Повеќето: мајмун, змеј, вол, стаорец

Најмалку: коњ, петел, зајак

2/12 Vol
1949, 1961, 1973, 1985, 1997, 2009, 2021 година

Ако сте родени во знакот Бик, успешно ќе ја зацврстите врската со партнерот. Обидете се да бидете поотворени за вашите чувства. Сепак, сингл ќе биде сингл на почетокот на годината. Некои ќе најдат партнери како што се приближува крајот на годината, можеби дури и ќе се венчаат.

Компатибилност

Повеќето: петел, змија и стаорец

Најмалку: мајмун, овца, коњ и тигар

3/12 Тигар
1950, 1962, 1974, 1986, 1998, 2010, 2022 година

Доколку сте родени во знакот на тигарот, ќе уживате во најубавите моменти со партнерот. Ќе ви се подобри меѓусебното разбирање и ќе се видите во брак на крајот на годината. И самците тигри ќе уживаат во неверојатна година. Можеби ќе запознае некој од минатото и ќе ја оживее врската и наклонетоста. Идеално ќе биде бракот да се одложи за следната година.

Компатибилност

Повеќето: свиња, куче и коњ

Најмалку: Мајмун, Змија и Бик

4/12 зајак
1951, 1963, 1975, 1987, 1999, 2011 година

За Рабитс, 2023 година ветува добар прв триместар што се однесува до вашиот љубовен живот. Работите ќе се одвиваат одлично меѓу вас и вашиот партнер. Љубовниот живот ќе ви биде страстен. И самците конечно би можеле да се венчаат. 2022 година беше предизвикувачка година за брачните парови, но годината на зајакот носи само добри вести за вас. Слободните треба да ги изразат своите емоции и да планираат забавни излегувања со саканите.

Компатибилност

Повеќето: Куче и свиња

Најмалку: Стаорец и петел

5/12 Змеј
1952, 1964, 1976, 1988, 2000, 2012 година

Оваа година ќе биде одлична година за змејовите кои се веќе во врска. Сите ваши проблеми ќе бидат решени кога ќе го најдете вистинското решение. Брачните двојки можат да планираат и проширување на семејството. Сепак, новите љубители на Змејот може да страдаат во овој период бидејќи врската се влошува. Бидете лојални и посветени ако сте сериозни во врска. Слободните можеби ќе ги најдат своите сродни души.

Компатибилност

Повеќето: петел, мајмун и стаорец

Најмалку: Куче

6/12 Змија
1953, 1965, 1977, 1989, 2001, 2013

Родените во знакот на змијата оваа година имаат многу големи шанси да се венчаат. 2023 година ќе биде исполнета со љубов, романса и блаженство за Snakes. Дури и слободните можеби конечно ќе ја најдат вистинската личност по неколку неуспешни состаноци. Ги советуваме брачните парови да не носат избрзани одлуки кога станува збор за проширување на семејството.

Компатибилност

Повеќето: Вол и петел

Најмалку: тигар, коњ и свиња

7/12 Коњ
1954, 1966, 1978, 1990, 2002, 2014 година

Оженетите родени во знакот на Коњот ќе најдат доволно време да се поврзат со партнерот во годината на Зајакот. Ќе уживате во врската и ќе ја подобрите и зајакнете вашата врска оваа година. Исто така, тоа ќе биде добар период за проширување на семејството. Што се однесува до бесплатните, среќа ви носи и Годината на зајакот. Вашата потрага да пронајдете најкомпатибилен партнер ќе заврши кога ѕвездите ќе се наредат во ваша корист.

Компатибилност

Повеќето: Куче и тигар

Најмалку: Змија, Бик и Стаорец

8/12 Коза
1955, 1967, 1979, 1991, 2003, 2015 година

Овците оваа година не смеат да бидат опседнати со партнерот. Трошењето премногу време и пари на партнерот не е добра идеја. Дајте простор во вашата врска. На слободните им се советува да не губат време со погрешна личност. Се советува да се инвестира во правилна врска.

Компатибилност

Повеќето: свиња и куче

Најмалку: петел и стаорец

9/12 Мајмун
1956, 1968, 1980, 1992, 2004, 2016 година

За родените во знакот мајмун оваа година ќе биде исполнета со љубов. Врската со саканата личност ќе процвета. Одржувајте ја вашата комуникација јасна и најдете пријателски решенија за вашите проблеми. Слободните мајмуни ќе мора да почекаат да го најдат вистинскиот партнер. Не брзајте, одвојте време и бидете сигурни пред да се обврзете. Почекајте следната година пред да одлучите да се омажите. Мајмуните кои се во нова врска ќе уживаат во година исполнета со страст и возбуда.

Компатибилност

Мнозинство: Куче, Стаорец и Змеј

Најмалку: Тигар и вол

10/12 Петел
1957, 1969, 1981, 1993, 2005, 2017 година

Родените во знакот на Петел, кои живеат со својата сакана, мора да поминуваат повеќе време со него. Обидете се да одржите добар баланс помеѓу работата и животот за да се осигурате дека имате време да се поврзете со вашиот партнер. Што се однесува до слободните петли, ова може да биде година кога ќе ја најдете вашата сродна душа. Излезете од вашата комфорна зона и запознајте нови луѓе.

Компатибилност

Повеќето: Змија, Вол и Змеј

Најмалку: зајак и стаорец

11/12 Куче
1958, 1970, 1982, 1994, 2006, 2018 година

Љубовниот живот на родените во знакот Куче сугерира дека оваа година максимално ќе ја искористат својата врска. Истражувајте и пробајте нови работи и додадете ја искрата што некогаш ја имавте во вашата врска. Обидете се да планирате романтични активности. Слободните кучиња можеби немаат среќа во љубовта. Ќе бидете повеќе фокусирани на кариерата и љубовниот живот ќе биде запоставен. Поставете приоритети. Крајот на годината е добар за љубов и романса.

Компатибилност

Повеќето: мајмун, зајак, тигар и коњ

Најмалку: Змеј

12/12 Свиња
1959, 1971, 1983, 1995, 2007, 2019 година

Љубовниот хороскоп за 2023 година за родените во знакот на прасето предвидува дека мора да остават позитивен впечаток кај партнерот и да не дозволат да замре романтиката во нивната врска. Романтичните гестови ќе го развеселат вашиот партнер и ќе ја зајакнат врската. Free Pigs ќе го најдат и партнерот што го чекаа. Сепак, не брзајте во ништо и одвојте време да го разберете партнерот и неговите потреби. Поминете повеќе време за да го запознаете вашиот партнер. За брачните двојки ова е добро време за проширување на семејството.

Компатибилност

Повеќето: зајак и тигар

Најмалку: Змија