Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Утре нова цена на горивата

Утре Регулаторната Комисија за Енергетика ќе ги утврди новите цени на горивата во Македонија.

Изминатиот викенд продолжи растот на цените на нафтата на светската берза, па така сега нафтата од типот брент се продава за 88 долари за барел, додека вти се продава за 81 долар.

Со последното зголемување на цените горивата сега се продаваат по следните цени: Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 95 82,50 (денари/литар); Моторен бензин ЕУРОСУПЕР БС – 98 85,00 (денари/литар); Дизел гориво ЕУРОДИЗЕЛ БС (Д-Е V) 83,50 (денари/литар).