9.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИК

Дали понекогаш се чувствувате како да паѓате кога заспивате? Еве зошто

Неверојатни 70 проценти од луѓето велат дека го доживеале чувството на заспивање кога конечно ќе заспијат, но малкумина разбираат што е тоа и зошто се случува.

Безопасната и релативно честа сензација е позната како хипничен грч или почеток на спиење. Тоа се случува кога телото доживува ненадејни мускулни контракции, слично како кога скока кога е исплашено.

Истражувачите всушност не знаат со сигурност што предизвикува хипнични грчеви, но тие имаат неколку теории.

– Истражувачите се сомневаат дека кога заспиваме, понекогаш има блокада помеѓу нервите во ретикуларното мозочно стебло, што создава реакција што доведува до хипничен грчеви.

Експертите објаснуваат дека може да се случи кога вашите мускули целосно ќе се опуштат, иако тоа е нормален дел од заспивањето, вашиот мозок погрешно претпоставува дека всушност паѓате и реагира со грчење на мускулите. Исто така, можно е хипничните грчеви да се физичка реакција на сликите слични на соништата што ги придружуваат.

Тие, исто така, сугерираат прекумерно консумирање кофеин, употреба на стимуланси, енергично вежбање пред спиење, емоционален стрес и недостаток на сон може да ја зголемат веројатноста да доживеете хипничен непредвидлив.

Спонзорирано: