Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонија

Нови детали за филмското бегство на затвореникот – Еве што се случувало на местото на настанот

На 12.01.2023 г. во 23,20 ч. четворица вработени во Затворска полиција кои биле со комбе „форд транзит“ на Затворската полиција побарале помош од полициски службеници на СВР Скопје, откако, според нивната пријава, додека вршеле спровод на осуденик Б.М. , од КПУ Идризово кон Ургентен центар „Мајка Тереза“, на автопатот, осуденикот му го одзел пиштолот на возачот И.Х. (вработен во Затворска полиција), пукал и го ранил И.Х..

Потоа осуденикот избегал со патничко возило „ауди“.

Повредениот вработен во Затворската полиција е пренесен во Ургентен центар за укажување лекарска помош. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.