Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

Шутаров: Коалицијата ВМРО-ДПМНЕ – Арсовска – Левица не работи за Скопје и граѓаните

Изјава за медиуми, Гордан Шутаров, советник во Советот на Град Скопје:

Одбивањето на иницијативата за одржување вонредна седница за загадувањето во Скопје, потврди дека коалицијата ВМРО-ДПМНЕ -Арсовска – Левица град не работи за граѓаните.

Советниците од Левица, од ВМРО-ДПМНЕ и се против мерки за намалување на загадувањето, против решенија за овој горчлив проблем за скопјани.

Очигледно на ВМРО-ДПМНЕ им се важни само теглите со мед, тендерите, провизиите и бизнис влијанијата, не ги засега што состојбата со аерозагадувањето во Скопје е сериозна, а скопјани со недели дишат токсичен воздух.

Очигледно дека со своето дејствување исто е и со советниците од Левица, кои упорно го игнорираат проблемот со загадувањето и постапуваат исто како што постапува ВМРО-ДПМНЕ.

Сета одговорност за хаосот и катастрофата што му се случува на Скопје, целата одговорност за загадениот воздух е кај ВМРО-ДПМНЕ, Арсовска и Левица.

Граѓаните бараат конкретни и ефикасни мерки, а не гол популизам и политиканство за ваков сериозен проблем.

Повеќе од една година ВМРО-ДПМНЕ и Левица го заглавија главниот град, намалени се средствата за животна средина, нема никаква идеја, никакво решение кое е во интерес на градот и неговите граѓани.

Градската власт предводена од ВНРО-ДПМНЕ, а поддржана од Левица и е најнеспособната градска власт во историјата на Скопје.

Можеби ќе ве интересира…

  • Вести +
  • Biznispro.com
  • Жена
Ужас: Приведени мажи за силување на девојче помало од 14 години во Струга

Двајца повозрасни мажи и еден малолетник се приведени во Струга под сомнеж за полов напад врз малолетничка помала од 14 години. СВР Охрид соопшти дека за делото се осомничени жители… Прочитај повеќе

Пари, среќа, нови можности: Три хороскопски знаци ќе доживеат голем успех во април

Откријте според хороскопот кого ќе го „грее сонце“ во април, кои три знаци ќе имаат најмногу среќа на полето на љубовта, работата и финансиите! Според астрологијата и во однос на… Прочитај повеќе

Груби: Знам дека има пратеници од ВМРО-ДПМНЕ кои би ги поддржале уставните измени

Членот на Централниот совет на Демократската унија за интеграција, Артан Груби пред почетокот на седницата на Централното претседателство на партијата во Мала Речица истакна дека „знае дека има пратеници на… Прочитај повеќе

Комерцијална банка прогласена за Најдобра банка во Македонија за 2023 од магазинот Global Finance

Скопје, 24.03.2023 година – Комерцијална банка е прогласена за „Најдобра банка во Северна Македонија за 2023 година“ од угледниот магазин Global Finance, награда која се должи на понудата на врвни… Прочитај повеќе

Следува предвремена исплата на пензиите – ова се датумите кога ќе биде исплатена пензијата

Владата на Република Северна Македонија, на денешната седница, ја разгледа и усвои Информацијата од Министерството за труд и социјална политика за исплата на пензии за месец март 2023 година. Задолжен… Прочитај повеќе

Замрзнати цените на јајцата и оризот

Владата на Република Северна Македонија донесе Одлука за определување највисоки цени за одделни производи во трговијата на мало и обврска на трговците да прибавуваат и продаваат определени видови и количества… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе

СТАНЕТЕ КРАЛИЦА НА ФЛЕРТОТ, А ЕВЕ И КАКО – Седум трикови за заведување на кои мажите никогаш не можат да одолеат

Ако мислите дека физичкиот изглед е главниот фактор за успешно флертување, вие сте осудени на неуспех. Самодовербата и шармот се поважни од физичкиот изглед. Изгледот е, да не се лажеме,… Прочитај повеќе

Не сте сигурни дали тој е вистинскиот? – Овие 5 прашања треба да си ги поставите по три месеци врска

Бидете искрени со себе бидејќи од тоа зависи иднината на вашата врска. Откако ќе поминат првичниот занес и огномет од емоции, секоја врска достигнува точка на прекршување. Тогаш е време… Прочитај повеќе