Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаВо тренд...

Кулеба го кани Османи во Украина

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба Украина му честиташе на министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи за преземањето на претседавањето со ОБСЕ во 2023 година и го покани да ја посети Украина.

Ова го напиша Кулеба на својот Твитер профил, пренесува Укринформ.

„Почитуван Бујар Османи, Ви честитам за преземањето на претседавањето со ОБСЕ во 2023 година. Очекувам да ви посакам добредојде во Украина во вашиот нов капацитет, како и да работиме заедно на зајакнување на одговорот на ОБСЕ на руската агресија и спроведување на формулата за мир на Володимир Зеленски“, напиша Кулеба.

Тој, исто така, му се заблагодари на поранешниот шеф на ОБСЕ Рау Збигњев „за водењето на работата на ОБСЕ во 2022 година — на најпринципиелен начин и во најтешките околности на целосна агресија на Русија. 2022 година ќе биде запаметена по решителноста на полската дипломатија во одбраната на принципите на ОБСЕ “.

За потсетување, претседавањето со ОБСЕ ротира меѓу земјите-членки на годишно ниво. Од 1 јануари тој премина од министерот за надворешни работи на Полска Рау Збигњев на министерот за надворешни работи на Северна Македонија Бујар Османи.