Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Какво ќе биде времето за новогодишната ноќ и што ќе се случува со времето во првите четири дена од 2023? – Синоптичарите излегоа со прогноза

За време на новогодишната ноќ времето ќе биде претежно ведро и тивко, а по котлините ќе има појава на магла или ниска облачност.

Потоа, продолжува периодот на стабилно и претежно тивко време со релативно високи дневни температури. По котлините, вклучувајќи ја и Скопската, и понатаму ќе има појава на магла и ниска облачност со променлив интензитет, особено во ноќните и претпладневните часови, како и пониски дневни температури.

Во среда ќе дува умерен северозападен ветер, што ќе ги намали условите за магла.

Прогноза за 02.01.2023
Минимална температура: -4°C до 3°C
Максимална температура: 10°C до 17°C

Претпладне по одделни котлини и долж Повардарието со појава на магла или ниска облачност, преку денот сончево со мала облачност.

Прогноза за 03.01.2023
Минимална температура: -4°C до 4°C
Максимална температура: 11°C до 17°C

Претпладне по одделни котлини со појава на магла или ниска облачност, преку денот сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Прогноза за 04.01.2023
Минимална температура: -2°C до 6°C
Максимална температура: 9°C до 16°C

Умерено облачно. Ќе дува слаб до умерен, долж Повардарието на места засилен ветер од северозападен правец, што ќе ги намали условите за магла.