Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+МакедонијаТОП ВЕСТИ

253 казни за брзо возење

Во текот на вчерашниот ден (28.12.2022) Министерството за внатрешни работи спроведе акциска контрола на територијата на Република Северна Македонија за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената, при што санкционирани се 253 возачи.

Од нив 10 возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Притоа 141 возило ја пречекорило брзината во населено место, а 112 надвор од населено место.

Сообраќајните контроли продолжуваат и во наредните денови.