6.8 C
Скопје
18. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ТЕМАМОЗАИКИЗБОР

КОГА ПОЧНУВА БОЖИЌНИОТ ПОСТ 2022 ГОДИНА: Еве како правилно се применува

Се ближи Божиќниот пост за православните верници.

Божиќниот пост, со кој верниците од Македонската православна црква се подготвуваат за прославата на раѓањето на Исус Христос, започнува во понеделник на 28 ноември 2022 година, а завршува на Божиќ, петок, 6 јануари 2023 година. Се верува дека Божиќниот пост е воведен во IV век, а целото времетраење од 40 дена го добил во 12 век.

Постот не значи монотона исхрана или гладување, туку урамнотежена исхрана со растителна храна. Во текот на целиот божиќен пост не се јаде месо, бело месо и јајца.

Маслото и виното се дозволени во сите денови освен среда и петок, кои се пости „на вода“. Рибата се јаде секоја сабота и недела, како и на Воведение на Пресвета Богородица, дури и ако празникот паѓа во среда или петок.

Последната недела од божиќниот пост се пости построго, без употреба на риба, а по можност „на вода“. На Божиќ не се користи масло, ниту вино, но задолжително се пости „на вода“.

Не треба да заборавиме дека црквата нагласува дека за време на постот не треба да го отрпнуваме телото, туку страстите. Постот не значи дека се воздржуваме само од мрсна храна, туку пред се од лоши мисли, желби и постапки.

Постот е многу важен за духовниот и физичкиот живот, тоа е време кога се се мери и тој е првиот чекор на патот кон спасението. Без духовен пост, велат свештениците, самиот физички пост не е прифатен од Бога. Постот пред се има духовно значење и органски е поврзан со целокупниот духовен живот.

Како и секоја година, православните верници ќе го слават Божик на 7 јануари 2023 година.

Спонзорирано: