Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Средба Османи-Агелер

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи го прими амбасадорот, Бриан Агелер, шеф на Мисијата на ОБСЕ во Босна и Херцеговина.

Во фокус на денешната тематска средба, беа приоритетите на претстојното претседавање на Северна Македонија со ОБСЕ 2023, меѓу кои Османи ги истакна зацврстувањето на теренските мисии и зголемената грижа на организацијата за регионот на Југоисточна Европа.

Во тој контекст, Османи меѓу другото ја истакна важната улога на ОБСЕ во градењето на стабилна и демократска Босна и Херцеговина.

“Високо ја цениме вашата помош во зајакнувањето на демократските капацитети на институциите на Босна и Херцеговина, како и напорите за изградба на доверба и сигурност во периодот по потпишувањето на Дејтонскиот договор“ нагласи Османи.

Воедно, Министерот истакна дека како иден претседавач со ОБСЕ, од јануари идната година, Северна Македонија ќе биде длабоко посветена на принципите и темелните вредности на организацијата, но ќе вложи и дополнителен ангажман во соочувањето со актуелните безбедносни предизвици во нашиот регион и пошироко.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе