Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Средба на претседателот Пендаровски со монсињор Томо Вукшиќ, митрополит и надбискуп Врхбосански

Претседателот Стево Пендаровски денеска го прими монсињор Томо Вукшиќ, митрополит и надбискуп Врхбосански и Апостолски администратор на Воениот ординаријат во Босна и Херцеговина, кој престојува во пасторална посета на Католичката црква во Република Северна Македонија.

На средбата претседателот Пендаровски беше запознаен со активностите на надбискупот Вукшиќ за време на неговата посета на нашата држава.

Претседателот Пендаровски изрази задоволство за посетата на надбискупот Вукшиќ, посочувајќи на важната улога што католичката заедница ја има во македонското мултикултурно и мултиконфесионално општество.

Претседателот Пендаровски го истакна значењето што Северна Македонија го придава во промовирањето на меѓурелигискиот дијалог и почитувањето на верските слободи, во интерес на меѓусебното разбирање и толеранција.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе