Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Дали знаете за што служи малиот џеб на фармерките?

Денес фармерките се незаменливи и за мажите и за жените, а може да се комбинираат од кежуал до елегантни стилови.

Многу модели на фармерки имаат мал џеб, за кој повеќето мислат дека е украс и не служи за никаква цел.

Во Европа, фармерките пристигнаа доцна, на почетокот не беа популарни затоа што означуваа бунтовен и декадентен стил и само пробивот на вестерн филмовите ги направи барани.

Сосема е јасно дека е премал и непрактично да се складира кусурот, а настанал многу пред ерата на мобилните телефони, па и оваа можност е исклучена. Одговорот на оваа тајна го крие компанијата Леви Штраус, познат производител на текстил и облека.

Историчарката на Levi Strauss & Co, Трејси Панек, ја откри целта на овој џеб.

„Најстариот пар „комбинезони за половината“ во архивата на Levi Strauss & Co. (од 1879 година) го вклучува тој мал џеб за ставање – џебен часовник. Нашите, како што викавме, работни комбинезони (сега фармерки) од 19 век имаа има и еден заден џеб на десната страна на панталоните под кожената крпеница“.

„Еден интересен факт за џебот на часовникот е тоа што за време на Втората светска војна двете аголни нитни (нишки) беа отстранети за да се спаси металот за воена употреба. Навртките се вратија во џебот на часовникот по војната. горните два агли и го прикажуваа нашиот препознатлив дизајн на лак, наречен Arcuate, зашиен со машина за шиење со една игла“.

„Џебот на часовникот беше оригинален елемент на нашите сини фармерки, како што се навртките на нашите џебови, копчињата, зашиените задни џебови и кожената крпеница. За да го зачува интегритетот на раниот дизајн, Levi Strauss & Co. го задржаа џебот на часовникот “, објасни таа.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе