Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+CentarМакедонија

Ковачевски: Реална е заканата од Левица за европскиот пат

Реална и вистинска е заканата која постои за европската иднината а доаѓа од опасниот популизам одвнатре. Малкумина забележаа дека Левица и Апасиев со својата анти-ЕУ и пироманска реторика стануваат се посилни, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски, на вечераншаната трибина „Силно и одлично кон иднината“ во Охрид.

-Веќе Левица и Апасиев ги имаат земено Мицковски и ВМРО-ДПМНЕ како нивни заложници. Затоа што Мицкоски е слаб, без визија. Мицкоски јавно говори како се гордее дека ВМРО-ДПМНЕ е континуитет на Ванчо Михајлов, соработници на фашизмот, лица кои биле на погрешната страна на историјата. Неколку дена зборувам за ова, за реалната закана од Левица за европскиот пат и идеолошкото обезличување на ВМРО-ДПМНЕ. И дали чувте нешто од Мицкоски за Левица? Молчи. Нема што да одговори затоа што тоа е тажната вистина. Мицкоски не го бара она што е добро за државата, туку бара како да не заостане зад Апасиев., рече Ковачевски.

Претседателот на СДСМ додаде дека „не смееме да дозволиме пироманот Апасиев и неговиот заложник Мицковски да дојдат на власт и повторно да бидеме блокирани од ЕУ како во времето на Груевски“, а економијата да ни крахира. Јас тоа нема да дозволам рече, Ковачевски.

-Доколку успее нивниот пеколен план, секој од вас може да стане наутро со лажно чувство на гордост, но гладни, изолирани и сиромашни, заглавени во минатото. Јас тоа нема да го дозволам, ние тоа нема да го дозволиме. Нема да дозволиме земјата што ја сакаме да тргне по тој пат. Воопшто не ни требаат опасни пиромани –ни треба нова економска визија, рече претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски вечерва во Охрид.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе