Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Ковачевски: Проекциите за економијата влеваат надеж, наредната година ќе биде подобра

Наредната година ќе биде подобра. Ќе се живее подобро затоа што ќе има ново покачување на пензиите и платите, а тоа се и економските проекциите на ЕБОР за македонската економија со стапка од раст од 2,3 проценти, што е многу повеќе отколку просечниот раст во еврозоната кој ќе изнесува 0.3 проценти, рече на вечерашнава трибина на СДСМ од Кичево претседателот Димитар Ковачевски.

– Моето економско и над 20 годишно менаџерско искуство ми дава за право да ви ветам, дека ќе ја донесам промената што ни е потребна. И затоа вечерва од нашето преубаво Кичево, повикувам на ангажман, повикувам на поддршка. Следете ме на европскиот пат, бидете мој ветер в грб на патот на економскиот развој и напредокот, бидете промената којашто заедно ќе ја донесеме, рече претседателот на СДСМ Димитар Ковачевски во Кичево.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Нова цена на горивата – Се очекува поевтинување

Утре Регулаторната Комисија стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. На светските берзи цените на нафтата… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе