Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Советници од СДСМ: Пребегнувањето на Попова не значи победа на Арсовска, губитници се граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ остана со советник помалку во Градското собрание. Довчерашната советничка во Советот на Град Скопје од редовите од ВМРО-ДПМНЕ, Ирена Попова ја напушти коалицијата и ќе дејствува како независна во понатамошната работа, пишува Локално.мк.

„Ќе дејствувам независно, а вие слободно можете да продолжите со заканите кои ги испраќате до мене изминативе денови. Доследна сум на себе и своите принципи. Тие што ме познаваат, знаат за каква личност се работи. Воопшто не допирате, продолжете со уште посилно темпо. Вие ја блокирате работата на Градот, јас нема да бидам дел од тоа“, рече Попова од говорницата во Градското собрание.

Дел од останатите колеги во Советот на град Скопје ја поддржуваат Попова во својата одлука.

Според Рената Јајоска од СДСМ, секој советник може да делува самостојно и по свој избор, се додека го штити интересот на граѓаните, на оние кои го дале гласот за него/нејзе на последните локални избори.

-Факт е дека советничката била дел од листата на ВМРО-ДПМНЕ, но нормално е некогаш и да имате поразлични ставови, дали за одредени проекти, прашања или на принципиелна основа, вели Јајоска за „Локално“.

Во врска со можноста други советници да ја напуштат советничката група на ВМРО-ДПМНЕ, Јајоска вели дека сѐ е можно, но вели дека не би навлегувала во внатрешните состојби и превирања на најголемата опозициска партија.

-Чувствувам дека премногу сме фокусирани на политички прашања и лични релации, кој буквално ништо не им значат на граѓаните и нема да им го подобрат животот, додава советничката.

Со оглед дека градоначалничката Данела Арсовска аплаудираше на напуштањето на Попова, Јајоска смета дека со ова „не можеме да зборуваме за никакви победи на градоначалничката“.

-Ова не е ниту „пирова“ победа, знаејќи дека Советот не е ефикасен, не зборуваме за решавање на проблеми и нови проекти за скопјани туку доминантни се политичките обвинувања и навреди на лична основа. Жална е ситуацијата во градот и несериозно е да зборуваме за некаква „победа“, потенцира советничката.

Таа е децидена дека ситуацијата во градот Скопје во моментов е прилично хаотична.

-ВМРО-ДПМНЕ предлага амандмани, кои пред само неколку месеци беа предложени од СДСМ. Како на пример, амандманот за зголемување на средствата за реконструкција на Универзална сала. Тој амандман го предложив на 13-та седница на Советот на град Скопје, но експресно беше одбиен, затоа што во тој период градоначалничката Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ сѐ уште беа во добри односи. Тој тип на политички надмудрувања и инает придонесе граѓаните да ја загубат довербата во партиите и во носителите на јавни функции. Затоа што не го гледаме јавниот интерес туку иницијаторот на одредено решение, изјави соговорничката и додаде:

-Вчерашното усвојување на ребалансот на Буџет е само уште една потврда дека и во ова претставничко тело (Советот), за одредени групи поважни се политичките игри и договори, а не заштитата на јавните интереси и рационално користење на буџетските средства.

Повеќе на Локално.мк

.