Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Претседателот Азески со тим од Комората ќе учествува на SUBEX саемот, ќе присуствува и на настан „5 години Саса&CAML“

Ве известуваме дека на 15.11.2022 година (вторник) делегација на Стопанската комора на Северна Македонија, предводена од претседателот Бранко Азески ќе учествува на бизнис настанот „SUBEX-Suppliers Balkan Expo“, кој се реализира со поддршка на Стопанската комора на Северна Македонија, а во организација на Делегацијата на германското стопанство.

На дводневниот саем, кој ќе се одржи во хотелот „Хилтон“ во Скопје, ќе бидат понудени можности за соработка помеѓу германски компании и компании од земјите од Западен Балкан и регионот преку Б2Б-средби, конференција со панели, како и дел за изложувачи.

Саемот е наменет за фирми од лесната индустрија (метало-преработувачка индустрија, пластика, дрво, храна и пијалаци, текстилна индустрија) како и ИКТ секторот во областа на индустријата.

Во текот на денешниот ден Азески ќе присуствува и на свечен настан по повод пет години од преземањето на рудникот Саса од страна на компанијата „Централ Азија Металс“.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Денеска РКЕ ќе стокми нова цена на горивата

Денеска Регулаторната Комисија за Енергетика стандардно како и секој понеделник треба да донесе одлука за утврдување на нови цени на горивата, кои ќе важат од вторник. Во моментов бензините се… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе