Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Македонија

Лукаревска: Маврово Ростуше докажа дека СДСМ е на победничките патеки, нашата грижа за граѓаните е постојана

Граѓаните ги препознаваат успешните и ефикасни политики на СДСМ, затоа СДСМ денес е повторно на победничките патеки, а најдобар доказ за тоа е убедливата победа пред само два месеци, овде во Маврово и Ростуше, порача заменик претседателката на СДСМ Сања Лукаревска на трибината „Силно и одлучно кон иднината“.

„СДСМ 31 година е на вистинската страна на страната на граѓаните, на страната на државните интереси. Така е и денес кога со одговорните политики кончено ги започнавме проговорите со ЕУ, но и кога со навремени и ефикасни мерки им помагаме на граѓаните и компаниите во време на најголема светска економска и енергетска криза.“ истакна Лукаревска.

Заменик претседателката посочи дека во последните неколку месеци над 750 милиони се одвоени за поддршка на граѓаните и компаниите за справување со последиците од кризата.

„Таа помош е постојана и продолжува низ различни форми. Обезбедивме фиксна цена на електричната енергија која е двојно помала од актуелната пазарна цена за училиштата, болниците, но и за производителите на основните прехранбени производи. Веќе гледаме дека има намалување на некои производи, а се очекува дека во периодот пред нас цените на лебот, на млекото и млечните производи, на месото и зејтинот ќе се намалат и за 10 отсто, што ќе значи помали трошоци за семејствата.“ порача Лукаревска.

Осврнувајќи се на дејствувањето на опозицијата, Лукаревска истакна дека очигледна е разликата помеѓу одговорниот и државнички пристап на СДСМ и деструкциите на ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицкоски кои стануваат заложници на Левица и затоа стануваат се поекстремни во блокадите и обидите да го попречат напредокот на евроинтеграциите на државата.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Ковачевски до Мицкоски: Не е храборст да се криеш зад Апасиев и да бараш предвремени избори затоа што си уплашен

Христијан Мицкоски и Димитар Апасиев се совршена комбинација за хаос и деструкција, порача вечерва претседателот Димитар Ковачевски на граѓанската трибина „Силно и одлучно кон иднината“ во Куманово. Ковачевски истакна дека… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе