Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarБизнис

Германија планира на некои граѓани да им подари по 200 евра за роденден, сума што не можеле никаде да ја потрошат

Сите млади кои ќе наполнат 18 години во 2023 година треба да добијат подарок ваучер од 200 евра. Според Федералното биро за статистика, тоа се околу 750.000 луѓе.

Околу 750.000 луѓе во Германија за роденден треба да добијат 200 евра од државата. Овие пари, како што соопшти федералната влада во петокот, се наменети за поттикнување на младите луѓе да ја искусат културата. – Сакаме да го отвориме патот на културата. Сакаме да ги заинтересираме младите за различноста на културата во нашата земја – нагласи министерката за култура, Клаудија Рот.

Таканаречената „Културна пропусница“ треба да ја поддржи и културната индустрија, која продолжува да ги трпи последиците од корона вирусот и се бори со пад на публиката.

Според министерот Рот, средствата се наменети за културни цели, на пример за книги, посети на музеи и изложби, кино претстави, концерти и театарски претстави. Сојузната влада, како што одлучи Комисијата за буџет на германскиот Бундестаг, обезбедува 100 милиони евра за пилот-проектот. Сите млади кои ќе наполнат 18 години во 2023 година треба да добијат подарок ваучер од 200 евра. Според Федералното биро за статистика, тоа се околу 750.000 луѓе.

Ваучерот може да се користи две години на дигитална платформа достапна како апликација и веб-страница. Културните провајдери би можеле да се регистрираат на платформата и да понудат, на пример, концерти, театарски и кино претстави. „Културната пропусница“ треба да се дистрибуира во вториот квартал од 2023 година. Доколку проектот биде успешен, во вториот чекор би можел да се отвори за млади луѓе на возраст од 15 до 17 години.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
Ова се сите неработни денови за новогодишните и божикните празници во 2023 година

Со доаѓањето на крајот на старата 2022 година, многумина се прашуваат кои се неработните денови кои следат во декември и јануари со цел да си го испланираат слободното и празнично… Прочитај повеќе

Зеленски: Не му дозволуваме на непријателот да ги исполни своите намери, Русија бележи големи загуби

Украинскиот претседател Володимир Зеленски (Зеленски) зборуваше во ново видео обраќање во кое изјави дека ситуацијата на фронтот е многу тешка. – И покрај екстремно големите руски загуби, окупаторите се обидуваат… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе