Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Култура

Концерт на ТАНГО ТРИО

📆 11 ноември 2022, 19:19 часот, 📌 Салон 19:19

Тангото отсекогаш претставувала музичка сензација која најнапред се развила во далечната Аргентина а потоа се преселила на европското копно. Од минатиот век па се до денес тангото ја има препознатливата музичка нота, одликува со впечатливо тонско боење и се поврзува со страста и љубовта.

ТАНГО ТРИО сосема ги проучува и ги пренесува тајните на танго музиката пред аудиториумот како на концертната сцена така и на подот за танцување и сосема го вовлекува слушателот во танго магијата.

ТАНГО ТРИО во состав Ајхан Куртов – пијано, Филип Петрески – хармоника и Пламенка Трајковска – виолина и Мартина Митревска – вокал(како гостин), ќе подготви музичка програма од танго музиката која припаѓа на класичниот репертоар, музичка програма во стилот на танго традиционал и музичка програма во стилот на танго нуево
Програма:
1. A. Piazzolla: „Vuelvo al sur”
2. C. Sarlo: „Bahia blanca”
3. A. Troilo: „Garua”
4. G. Bregovic: „Ausencia”
5. A. Piazzolla: „Oblivion”
6. A. Piazzolla: „Biyuya”
7. A. Villoldo: „El choclo”
8. A. Piazzolla: „Yo soy Maria”
9. A. Piazzolla: „Chiquilin de Bachin”
10. G. Rodriguez: „La Cumparsita”
11. E. Arolas: „Catamarca”
12. R. Galliano: „Tango pour Claude”
13. F. Canaro: „Corazon de oro”
14. A. Piazzolla: „Libertnago”

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе