Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
CentarЗдравје

НЕЗДРАВ РИТУАЛ НА БРОЈНИ ЛУЃЕ: Еве зошто не треба да пиете кафе на празен стомак

Многумина од нас го имаат истиот утрински ритуал: штом ги отвориме очите, го правиме првото утринско кафе.

Меѓутоа, експертите не се согласуваат со ваквите навики, а тоа го потврдува и нутриционистката Оливија Хедлунд, која смета дека кафето на празен стомак може да биде дури и штетно.

Хедлунд дури тврди дека кофеинот може да предизвика големи проблеми во цревата и хормоните. Имено, поради pH вредноста на кафето, која е кисела, овој утрински напиток може да предизвика чувство на тежина во стомакот, но и да го изложи телото на непотребен стрес.

– Ако прво пиете кафе на празен стомак, застанете и слушајте. Се плеткаш со хормоните. Кафето не само што е кисело, па наутро му е тешко на желудникот, туку буквално го става нашето тело во состојба на стресна реакција за да се ослободи кортизол – изјави Хедлунд.

Ако апсолутно не можете да се откажете од утринското кафе, нутриционистот препорачува да јадете нешто пред него, како што се сурови млечни производи, јајца, бобинки, јаболка или круши.

Можеби ќе ве интересира…

  • Biznispro.com
  • Вести +
  • Жена
ПАДНА ОДЛУКА: Ново значително поевтинување на бензинот и дизелот, ова се новите цени

Регулаторната комисија за енергетика и водни услуги на Република Северна Македонија донесе Одлука со која се врши намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,48 % во… Прочитај повеќе

Ковачевски: Мицкоски секое утро прво проверува на телефонот што кажал Апасиев

Претседателот на СДСМ, Димитар Ковачевски смета дека е изводливо до 2030 година земјата да стане полноправна членка на ЕУ. Тој од трибината „Силно и одлучно кон иднината“ од Велес кажа… Прочитај повеќе

Еве што се случува во телото на жената за време на ПМС: Хормоните се главни виновници за се

Најголема улога во женското репродуктивно здравје имаат хормоните кои регулираат голем број процеси во организмот. Така, под влијание на хормоните може да се забележат одредени појави во телото на жената… Прочитај повеќе