19.8 C
Скопје
25. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

Акциска контрола на СВР Битола, пронајдени и одземени бесправно исечени огревни дрва, приведени четири лица

drva

Во текот на 20.09.2022, полициски службеници на СВР Битола спроведоа акциска контрола за спречување и откривање на лица кои вршат бесправна сеча и транспорт на огревно дрво. При контролата пронајдени се 17 кубни метри огревно дрво и лишени од слобода биле четири лица.

Во Крушево полициски службеници затекнале патничко возило – комби „застава” без регистарски ознаки, управувано од С.С.(61) од Крушево. При контролата во возилото биле пронајдени околу 4 м3 огревно дрво без документација. Возилото и дрвата биле одземени и предадени на шумска полиција Крушево.

Во атарот на с.Крапа, општина Македонски Брод, на место викано „Барбарас“, од слобода биле лишени В.Ц.(32) од Скопје, Г. Т.(20) од с.Ропотово, прилепско и М.Р.(23) од Прилеп. Тие биле затекнати при вршење на кражба на дрва. Од нив биле одземени моторна пила и околу 4 м3 исечено огревно дрво без документација.

Полициски службеници од ОВР Прилеп – Полициско одделение Ропотово, во атарот на с.Црнилиште пронашле и одзеле една приколка натоварена со 5 м3 бесправно исечено огревно дрво, додека во с. Гостиражни при вршење на бесправна сеча бил затекнат Л. У.(22) од кого биле одземени 4 м3 огревно дрво, една приколка и една моторна пила. Лицето било лишено од слобода, дрвната маса била предадена на ЈП „Национални шуми“.

По целосно документирање на случаите, против лицата ќе бидат поднесени соодветни пријави.

Можеби ќе ве интересира

Акциска контрола со Агенцијата за храна и ветеринарство за спречување на ширење на болеста африканска чума

M T

Акциска контрола во Прилеп, приведено едно лице, седум санкционирани возачи

M T

Акциска контрола во Прилеп, приведени три лица, 20 санкционирани возачи

M T

69 пијани возачи санкционирани изминатата вечер

M T

Приведени две лица во Штип, превезувале огревни дрва без документи

M T

Акциска контрола во Прилеп, кај едно лице пронајдена дрога, 24 санкционирани возачи

M T