11.8 C
Скопје
7. октомври 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarCentarМакедонијаТОП ВЕСТИ

Следува значително зголемување на температурите, па невреме – Синоптичарите излегоа со вонредна прогноза за следните денови

Под влијание на јужно воздушно струење, од денес ќе има значителен пораст на температурата. Особено топло ќе биде утре и во петок, кога дневната температура ќе биде над вообичаениот просек и ќе биде активно жолто ниво на опасност од високи температури и особено во западните делови ќе дува засилен западен ветер.

Во сабота ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, а во недела ќе дува силен северен ветер кој најпрвин во северните делови ќе донесе заладување.

Прогноза за 16.09.2022
Минимална температура: 9°C до 17°C Максимална температура: 30°C до 36°C УВ=6

Прогноза за 17.09.2022
Минимална температура: 11°C до 20°C Максимална температура: 27°C до 35°C УВ=5

Прогноза за 18.09.2022
Минимална температура: 10°C до 18°C Максимална температура: 20°C до 28°C УВ=6