19.8 C
Скопје
28. септември 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Бизнис

Мицотакис за првпат по повеќе од 10 години најави зголемување на пензиите во Грција

Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најави зголемување на минималната плата и пензиите во Грција.

Зборувајќи за економската политика, Мицотакис рече дека минималната плата ќе се зголеми следната година, а пензиите ќе се зголемат за првпат по финансиската криза што изби пред повеќе од десет години.

Мицотакис рече дека околу 1,5 милиони пензионери ќе имаат корист од зголемувањето.

Тој најави и план за помош на младите за изнајмување или купување на куќи во вредност од околу 1,8 милијарди евра.