Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Љубов

Конечно научно потврдено: Ова е позата во која жените најлесно доживуваат оргазам

Иако мисионерската поза често се карактеризира како најдосадна, науката тврди дека токму оваа поза треба да ја практикуваат жените доколку се надеваат дека ќе доживеат оргазам.

Имено, иако интернетот е полн со совети како да ја задоволите жената во кревет, ова засега е единствениот научно докажан, вели др. Лори Минц, авторка на книгата за женски оргазам.

А дека жените имаат проблем со тоа, со текот на времето покажале неколку студии; еден беше спроведен пред неколку години на 800 американски студенти, а резултатите велат дека жените доживуваат оргазам за време на секс само 39 отсто од времето, додека за мажите тоа е 91 отсто од времето што го поминуваат водејќи љубов.

Иако понекогаш се разбира дека ќе одглумат за да ги поштедат чувствата на партнерот, женското задоволство не е мистериозна и неразбирлива работа и секој треба да знае дека не секоја жена може да доживее оргазам од пенетративен секс. Ова е потврдено со студија која вели дека жените достигнуваат кулминација почесто во кревет со други жени отколку со мажи; а друга студија вели дека речиси 80 проценти од жените не можат да доживеат кулминација без стимулација на клиторисот.

Со цел да се провери која поза е најпогодна за ова, во оваа студија истражувачите од приватната гинеколошка клиника New H Medical во Њујорк го следеле протокот на крв во клиторисот за време на секс во различни пози; вклучувајќи мисионерска, каубојка (лице в лице) и кучешка поза.

Тие велат дека користеле ултразвучен скенер на нив и откриле дека клиторисот најмногу се полни со крв; што е клучно за оргазам, само во мисионерската поза.

– Иако многумина зборуваат зошто која поза е добра, има малку научни студии кои ја оценуваат врската помеѓу различните секс пози и женскиот оргазам – изјави Кимберли Лови, додавајќи дека кучешката поза се покажала како најмалку успешна за таа цел.

Можеби ќе ве интересира

Пет причини зошто жените избираат доминантни мажи: ЧЕТВРТАТА може да биде КЛУЧНА

M T

Од афери со шефови до мајстори: Девојки кажаа каде и со кого НАЈЧЕСТО ги изневерувале своите партнери

M T

Судир на демонстрантите и полицијата во Иран, жени палат шамии

M T

Мистеријата конечно е решена: Еве зошто на жените често им е поладно отколку на мажите

M T

ЖЕНИТЕ ГО ОТКРИВААТ МАГИЧНИОТ БРОЈ: Ова е нивната идеална големина на МАШКОСТ, а СЕ ПОД ОВИЕ БРОЈКИ Е ПОНИЖУВАЧКИ

M T

Тренчевска: Ние, жените во политиката, кои исто така не сме поштедени од насилство, уште похрабро и одлучно да застанеме против насилството

M T