26.8 C
Скопје
16. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

177 санкционирани возачи во Скопје, 39 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (04.08.2022) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територија на град Скопје изречени се вкупно 177 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 39 санкции, 15 мерки за возење без возачка дозвола, девет санкции за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикли.
Изречени се 13 мерки за користење мобилен телефон, 12 санкции за минување на затворен сигнал (црвено светло), осум санкции за некористење сигурносен појас, девет мерки за непрописно престигнување и обиколување, шест за непочитување на првенство на минување…
Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.