29.8 C
Скопје
10. август 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

На Табановце и Богородица за влез и излез од државата се чека околу еден час

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.

На ГП Табановце и на ГП Богородица времето на чекање за влез и излез од државата утрово е околу еден час. На останатите гранични премини, од македонска страна, нема подолги задржувања за влез и излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.