32.8 C
Скопје
25. јуни 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

Ковачевски: Декларација за стабилност за граѓаните, домашната економија и бизнис секторот, избори во 2024 година

Претседателот на Владата Димитар Ковачевски по средбата со владините коалициски партнери изјави дека на средбата од сите учесници била потпишана Декларација за обезбедување стабилност за граѓаните, домашната економија и бизнис секторот во услови на глобална криза.

„Целта на оваа Декларација е да даде дополнителна и цврста гаранција, но и јасна политичка посветеност за прилагодување на политиките на неопходноста од справување со негативните последици од најголемата криза после Втората светска војна“ порача Ковачевски.

Осврнувајќи се на темата за предвремени избори, Ковачевски посочи дека сите коалициски партнери се согласиле, парламентарните избори да се одржат во 2024 година.