22.8 C
Скопје
5. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија

Богоев: Го чекаме Францускиот предлог, но, чист Македонски јазик во ЕУ е крајно позитивно

Она што можам да го кажам од информациите кои се јавно достапни за Францускиот предлот е дека чист и признаен Македонски јазик во ЕУ е крајно позитивно, рече во интервју за Сител телевизија, Стефан Богоев, потпретседател на СДСМ.

Да го почекаме Францускиот предлог во однос на Бугарија па тогаш да го коментираме, сметам дека е така најсоодветно и ова е одговорно. Затоа што тој предлог прво треба да се усогласи во рамки на Унијата. Она што можам да го кажам од информациите кои се јавно достапни е дека Македонски јазик во ЕУ е крајно позитивно, рече Богоев.