33.8 C
Скопје
4. јули 2022
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Вечерва делови од Македонија зафатени од силно невреме – УХМР излезе со нови информации

Во вечерните часови нестабилност проследена со грмежи и пороен дожд имаше претежно во централните делови и на исток, а движењето е претежно кон исток и североисток.

Во моментов дел од нестабилната облачна маса од која има грмежи и услови за пороен дожд се движи преку Велешко и преку јужните делови од скопско, а ќе премине во кумановско и светиниколско.
Втор дел со поширока нестабилност ја преминува Плачковица и ќе ги зафати Малешевијата и крајниот исток

Оваа нестабилност ќе се одржува во првиот дел од ноќта и потоа ќе ослабе, а ќе се премести сосема на исток.

Од запад преку ноќта не се очекува нов бран на врнежи.