Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Важно е добро да се разведеш: Таа ги потпиша документите за развод – сега е побогата од британската кралица! (ФОТО)

Манекенката, поранешна мисица и пејачка Кирсти Бертарели стана најбогатата разведена жена во Велика Британија, а се верува дека нејзиното сегашно богатство е поголемо од богатството на британската кралица.

Педесетгодишната тајно се разведе од сопругот милијардер Ернесто Бертарели, со кого беше во брак 21 година.

Заедно оваа година, тие беа рангирани на 14 -то место на „Сандеј тајмс листа на богати“, а нивното богатство тогаш беше проценето на неверојатни 9,2 милијарди фунти. Не сакаа јавно да зборуваат за спогодбата по разводот (очекувано), но британски таблоид дознава дека оваа поранешна Мис на Велика Британија се согласила на 350 милиони фунти.

Покрај тоа, таа доби модерна куќа покрај Женевското Езеро во Швајцарија, купена оваа година за 52 милиони фунти. Таа поседува кабина од осум милиони фунти во ексклузивниот швајцарски скијачки центар Гштад.

„Одлуката беше заедничка, а разводот беше консензуален“, нагласи портпаролот на парот. Се верува дека Кирсти потпишала предбрачен договор пред да се омажи за Италијанец во 2000 година. Имаат три деца заедно.

Тоа ја прави Кирсти најбогатата разведена жена родена во Британија во правната историја. Сега е побогата од Мик agегер (310 милиони фунти), Ед Ширан (220 милиони фунти) и Адел (140 милиони фунти). Се верува дека е побогата од британската кралица, чие лично богатство се проценува на околу 365 милиони фунти.