8.8 C
Скопје
23. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

Храната што ја јадете влијае на тоа колку „ве јадат“ комарците

Ако сте еден од оние луѓе што ги јадат комарци, науката го има одговорот.

Комарците почесто каснуваат луѓе кои имаат крвна група А +, а најмалку им се допаѓа вкусот на крвната група Б, пишува Webmd.

Се разбира, не можете да ја смените крвната група, но можете да го промените вашето мени.

Она што го јадете ќе влијае на тоа колку ве „јадат“.

Ако, на пример, јадете плескавица со кајмак или кисела павлака, како да сте им дале сигнал на сите комарци околу вас дека сте нивна вечера/

Покрај потта, млечната киселина се лачи на вашата кожа по користење на млечни производи, кои комарците можат да ги почувствуваат и што е посебно уживање за нив.

Треба да се внимава да не се јаде сирење полно маснотии, соја или јогурт.