28.8 C
Скопје
27. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Македонија

127 сообраќајни прекршоци во Скопје, 28 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.07.2021) продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот.

На територијата на град Скопје изречени се вкупно 127 мерки, меѓу кои за возење повеќе од дозволената брзина 28 санкции, 13 за возење без возачка дозвола, седум прекршоци што ги чинат возачите на мотоцикли.

Изречени се 11 санкции за користење на мобилен телефон, седум за нерегистрирани возила, шест за некористење сигурносен појас, четири за возење под дејство на алкохол.

Засилените акциски сообраќајни контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта.

Можеби ќе ве интересира

199 сообраќајни прекршоци во Скопје, 44 за брзо возење, 18 без возачка дозвола

M T

328 санкции за брзо возење

M T

161 сообраќаен прекршок во Скопје, 35 за брзо возење, 16 без возачка дозвола

M T