15.8 C
Скопје
17. септември 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar

Сончево и многу топло време

Времето денеска ќе биде сончево и многу топло време со мала до умерена локална облачност и со слаб ветер од променлив правец, информира УХМР.

Минималната температура ќе биде во интервал од 13 до 22, а максималната ќе достигне од 33 до 39 степени. УВ=9

Во Скопје ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена облачност и со слаб до умерен ветер од северозападен правец. Минималната температура ќе се спушти до 21, а максималната ќе достигне 39 степени.

Под влијание на топла воздушна маса од југ времето во следните денови ќе биде многу топло со натпросечни температури за овој период од годината. Најтопло ќе биде од среда до недела кога наместа по должината на Повардарието температурата ќе го надминува и 40-тиот степен и ќе биде активирано портокалово ниво на опасност од високи температури.

Можеби ќе ве интересира

Сончево време со температура до 30 степени

M T

Сончево и топло време, од средината на неделата температурите ќе достигнат над 40 степени

M T

Сончево време со температура до 34 степени

M T