19.8 C
Скопје
20. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Невреме со дожд, грмежи и ветер се очекува низ Македонија – синоптичарите предупредуваат и на град

Следува период на променливо облачно време со повремени врнежи од дожд и со слаб до умерен, а повремено и засилен северен ветер.

Денес и утре во попладнедневните и вечерните часови на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер, локално и во форма на невреме со услови за појава на град.

Температурата ќе биде во постепено опаѓање.

Прогноза за 28.05.2021
Минимална температура: 10°C до 16°C
Максимална температура: 21°C до 28°C
Променливо облачно со локален пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен, а вдолж Повардарието засилен северен ветер. УВ=7

Прогноза за 29.05.2021
Минимална температура: 5°C до 13°C
Максимална температура: 20°C до 28°C
Сончево со умерена облачност и со слаб до умерен северен ветер. УВ=8

Прогноза за 30.05.2021
Минимална температура: 6°C до 14°C
Максимална температура: 20°C до 27°C
Променливо облачно, попладне со повремен дожд. УВ=7