36.8 C
Скопје
23. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Спорт

“Дерби” побара одговори на многу прашања од селекторот на македонската фудбалска репрезентација

На нешто повеќе од еден месец пред стартот на Европското првенство во фудбал, „Дерби“ разговараше со селекторот Игор Ангеловски за низа актуелности.

Она што се издвојува е дека иако Македонија веќе го направи најголемиот успех, кај предводникот на нашата репрезентација преовладува оптимизмот и надежта дека може да се помине првата групна фаза.

ДЕРБИ: Неодамна слушнавме дека УЕФА дозволи 26 наместо 23 фудбалери, со оглед на пандемијата и можноста за потреба на повеќе играчи. Менува ли тоа нешто за нас?

– Најпрво, посакувам сите да можат да се јават на повикот! Веќе го загубивме Несторовски поради повредата на лигаментите, па мала е утехата дека можеме да го прошириме списокот за уште три имиња. Ова што сега го направи УЕФА е во ред, но во некоја рака е идентично со она што го имавме претходно како право на дополнително повикување, само сега однапред е официјализирано. Би рекол дека нам не ни носи ништо повеќе, ситуацијата е иста. Фудбалерите се тие кои го донесоа овој успех и треба да ја имаат можноста да изиграат на овој турнир.

Целото интервју прочитајте го на следниот линк.