Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Мозаик

По несреќите со кучиња, Бајден носи мачка во Белата куќа

Во Белата куќа, кучињата на претседателот eо Бајден ќе мора да се навикнат да коегзистираат со нов четириножен патник, мачка.

„Да, така е“, потврди првата дама Џил Бајден во интервју емитувано на Ен-Би-Си во петокот, прецизирајќи дека мачката наскоро ќе пристигне во Белата куќа.

Нејзиното доаѓање следеше по несреќи со кучиња, поточно помладото куче од претседателското семејство, разбеснатиот германски овчар со име Мајор, кој двапати ги гризна членовите на персоналот во Белата куќа

Мајор е стар три години и е згрижен од прифатилиште, а во април тој помина неколку недели обука за подобро прилагодување на новата средина, која вклучува многу луѓе.

По враќањето на авенијата Пенсилванија 1600, Мајор и други, постариот шампион на германскиот овчар ќе мора да прифати присуство на мачка на нивната територија.

„Тоа беше дел од неговата обука. Го однесоа во прифатилиште за мачки и се однесуваше добро “, му рече Majил Бајден за Мајор.