8 C
Скопје
18. април 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Над 32 илјади попишани од дијаспората

izbori

Бројот на попишани расте секој ден. Оваа прва седмица од најголемата статистичка операција се попишани 32752 лица од дијаспората. Иселениците можат да се самопопишат до 21 април, информираат од Завод за Статстика.

Државниот завод за статистика секојдневно го следи процесот и е во постојана комуникација со македонските иселеници. Проблемот со ненавременото добивање на повратна порака за влез во апликацијата е надминат и апликацијата беспрекорно фунцкионира. Самопопишувањето за едно лице трае само 10 минути и воопшто не е сложено.

Ги охрабруваме и мотивираме иселениците да одвојат кусо време и да се самопопишат, се вели во соопштението на Завод за Статстика.