Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Времето се менува: Прво студ со температури до -10 степени, потоа значителен пораст на температурите

Утре изутрина ќе се задржи ведро и многу студено време со минимални температури на места под -10 степени.

Во четврток на планините во западните делови ќе има услови за повремен снег.

Потоа во наредните денови ќе преовладува променливо облачно и потопло време со повремени врнежи од дожд, а на планините од снег со променлив интензитет.

Во деновите од викендот ќе дува умерен до засилен јужен ветер. Поради јужното воздушно струење ќе има пораст на утринските и дневните температури, што ќе предизвика побрзо топење на снегот.