Centar.mk – Дознај сѐ!
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

Студ и мраз уште неколку дена: Метеоцентар со детали кога да очекуваме повисоки температури

Следува период на стабилно и студено време со многу ниски утрински температури, а и дневните до вторник во поголем дел од земјава ќе бидат под нулата.

Од утре до среда ќе биде претежно сончево, а од четврток облачноста ќе се зголеми и во западните делови ќе има услови за локални врнежи од дожд.

Прогноза за 19.01.2021
Минимална температура: -14°C до -5°C
Максимална температура: -4°C до 6°C
Сончево со мала локална облачност и студено. Ќе дува слаб до умерен, а вдолж Повардарието повремено засилен северен ветер.

Прогноза за 20.01.2021
Минимална температура: -12°C до -4°C
Максимална температура: -2°C до 8°C
Сончево, во западните делови со мала до умерена облачност. До крајот на денот облачноста ќе се зголеми. Ќе дува слаб до умерен ветер од југозападен правец.

Прогноза за 21.01.2021
Минимална температура: -9°C до -2°C
Максимална температура: 0°C до 10°C
Променливо облачно со слаб до умерен јужен ветер.