-2 C
Скопје
16. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Centar Македонија

Поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ: Жал ми е што партијата и по тоа прашање има негативен став

Љубчо Георгиевски, поранешниот премиер во „Клик Плус“ на ТВ21 го кажа својот став околу барањата на ВМРО-ДПМНЕ за лидерска средба по прашањето за спорот со Бугарија. Тој смета дека е добро да има лидерска, ако има конструктивност, но тој не гледа дека има.

„Ако има конструктивност, лидерска средба е добродојдена. Но ако прават лидерска средба за да докажат кој е попаметен, а кој патриот, тогаш нема потреба“, вели Георгиевски кој додава дека е жално што опозицијата има негативна енргија по тоа прашање.

„Мене ми е жал што ВМРО-ДПМНЕ и по тоа прашање има негативна енергија и по тоа прашање. Во мое време имаше критики дека таа партија е бугарофилска, но факт е дека денеска ова ВМРО-ДПМНЕ сметаат дека со таква реторика ќе добиваат поени, и не знам дали ќе им се исплати на крајот“, рече Георгиевски.

Целата изјава низ следното видео:

Можеби ќе ве интересира

Заев: Нема разговори за идентитетот ниту за македонскиот јазик којшто е основата за нашиот идентитет

CENTAR MKD

Заев: Македонскиот народ и македонскиот јазик се непобитен факт и во Бугарија знаат дека ЕУ ова го третира како европска вредност и придобивка

CENTAR MKD

Заев: Да продолжиме европски како што ни личи

CENTAR MKD