13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија ТОП ВЕСТИ

УХМР издаде метео предупредување – Невреме низ Македонија

Под влијание на продор на атмосферски фронт, денес ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен пороен дожд(над 25 л/м2), електрични празнења и појава на град. Температурата, особено на северот, осетно ќе се намали.

Прогноза за 20.07.2020
Минимална температура: 9°C до 17°C
Максимална температура: 27°С до 33°C
Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец. УВ=9

Прогноза за 21.07.2020
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 28°C до 34°C
Сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец, кој вдолж Повардарието краткотрајно ќе засилува. УВ=9

Прогноза за 22.07.2020
Минимална температура: 12°C до 20°C
Максимална температура: 29°C до 37°C
Сончево и топло со слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=9