13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentar Centar Македонија Во тренд...

Сонце до петок, викендов невреме – УХМР со детална прогноза за следните 4 дена

До петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена облачност, само понекаде во попладневните часови ќе има услови за краткотраен пороен дожд и ретки грмежи. За време на викендот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Прогноза за 17.07.2020
Минимална температура: 9°C до 20°C
Максимална температура: 26°С до 33°C
Сончево со мала до умерена облачност. Попладне ќе има услови за изолирана појава на пороен дожд, грмежи и претежно слаб до умерен југоисточен ветер. УВ=8

Прогноза за 18.07.2020
Минимална температура: 11°C до 20°C
Максимална температура: 24°C до 32°C
Променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=7

Прогноза за 19.07.2020
Минимална температура: 10°C до 19°C
Максимална температура: 25°C до 31°C
Променливо облачно со сончеви периоди попладне. Преку денот ќе има услови за појава на краткотрајна нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. УВ=8