Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Најдени шест мигранти во “сканија”

На 28.06.2020 во 11.00 часот во СВР Скопје, од царинско складиште во Скопје било пријавено дека во товарно возило „сканија“, со ирански национални ознаки, управувано од Х.М.(64) од Иран, биле пронајдени шест лица-мигранти од Бангладеш. Увид на местото на настанот извршила увидна екипа од СВР Скопје. Лицата-мигранти се сместени во ПТЦ „Винојуг“ Гевгелија за понатамошна постапка. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.