13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Кујната од Centar

Сакате да подготвите сочно месо? Ова е најдобриот начин!

Ако имате проблеми со подготовка на месото, ова е вистинскиот совет за вас. По овој рецепт можете да го подготвите било кое месо, а тоа да биде вкусно и сочно.

Важно е да подготвите маринада од овие состојки кои се доволни за околу 500 гр месо.

Состојки:

2 јајца
1 лажица сенф
1 лажичка густин
1 лажичка сол
зачини по вкус (бибер, пипер, вегета…)
2 лажички сусам
Начин на подготовка:

Во маринадата ставете било какво месо, пилешко, телешко, свинско… Оставете кратко да отстои, па испечете го. Оние кои го пробале велат дека е совршено!