13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar Кујната од Centar

Дали ја правите оваа грешка кога јадете јагоди?

Поради ова јагодите веќе не се здрави! Сите знаеме дека овошјето е здраво, но понекогаш дури и најздравата намирница успеваме да ја уништиме и претвориме во не баш здрав оброк.

Имено, колку пати сте јаделе јагоди во комбинација со шеќер? Многу пати. Со тоа додавате и непотребни калории, поради што јагдоите престануваат да бидат една од најздравите намирници на светот.

И потоа веќе не можат да дојдат до израз сите позитивни страни и бенефити кои овошјето ги има на нашето здравје.

Секоја лажичка шеќер се дополнителни 16 калории, и тоа можеби не звучи многу, но некои луѓе не додаваат само лажичка, туку повеќе. И тоа е огромна грешка.