13.8 C
Скопје
18. јуни 2021
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Centar АвтоЦентар

Бизарно: Во оваа држава мора да погледнете што има пред автомобил пред да тргнете на пат – Причини има многу

Најважните или помалку важните информации за автомобилите и сообраќајот што најмногу ги знаеме од секојдневниот живот или од Интернет, но ова се 10 интересни работи за автомобили што веројатно не можевме да ги претпоставиме…

1. Најстариот автомобил што преживеал до денес – 1884 година Де Дион Бутон – „Ла Маркис“, неодамна беше продаден за 4.600.000 долари.

2. Колку луѓе се вклопуваат во Smart за двајца? – Пакистанците поставија рекорд во 2010 година, дури 19 лица беа наметнати до смрт.

3. Популарните автомобили на Volkswagen Passat, Polo и Jetta ги добија името по ветровите, а моделите на Seat ги добија името според шпанските градови.

4. Во Јужна Африка, фрлачи на пламен се монтираат на автомобилите на БМВ, поради честите обиди за кражба.

5. Рекордот на германскиот автопат беше вратен во 1938 година, изнесува неверојатни 432 километри на час, а станува збор за возење на мерцедес Б12 W125.

6. Секој четврти автомобил во светот се прави во Кина.

7. Најпродаван автомобил во историјата е Toyota Corolla. Од почетокот на производството во 1966 година, има продадено повеќе од 40 милиони примероци.

8. Во несреќа што се случи во САД, во 1902 година, во движење автомобил удри во коњски превоз со две лица на него. Поради овој инцидент беше воведено првото ограничување на брзината во историјата.

9. Највисоката казна за забрзување досега, беше изречена во Швајцарија и изнесуваше еден милион долари. Возачот управувал преку 280 км на час.

10. Чудно или не? Задолжително е да проверите дали некој случајно е под вашиот автомобил, пред да го стартувате. Ова правило важи во Данска.