-1 C
Скопје
15. јануари 2021
Centar.mk – Дознај сѐ!
Велигденска трпеза Centar Кујната од Centar

Велигденска салата

За празничната трпеза да биде целосна подгответе вкусна велигденска салата…

Состојки:

  • 8 варени јајца
  • 3 главици кромид
  • 2 лажици мајонез
  • 2 лажици кисела павлака
  • 3-5 капки оцет
  • сол

Начин на подготовка:

Изрендајте ги варените јајца. Кромидот ситно исечкајте го, малку посолете и оставете да отстои околу 10 минути.

Во кромидот додајте рендани јајца, мајонез, павлака и оцет. Сè убаво соединете и обликувајте смеса по желба.

Оставете малку да стегне во фрижидер, па украсете со велигденски мотиви.

Добар апетит!