Секогаш во средиштето на збиднувањата...

Драстичен пад на цената на нафтата – Следува уште поголемо поевтинување на горивата

Драстичен пад на цените на нафтата се забележани од јануари, таа според анализите паднала за 25% во споредба со јануари 2020-та година.

Нафтата во моментов е на најниско ниво во цените од декември 2018-та.Ваквиот епилог се должи на корона вирусот, кој се појави во Кина, која пак е најголемиот увозник на нафта во Светот.

Според новите податоци, барел американска лесна нафта во моментов се продава за нешто помалку од 49 долари, што е најниско ниво од ланскиот Божик.

Проценките се дека цените на горивата допрва ќе паѓаат.

Овој тренд нормално се случува и во нашата земја, каде во низа изминативе неколку недели поевтинуваат бензинот и нафтата, така што со последната одлука бензинот се намали за 0,5 денари, а нафтата за 1 денар и сега чинат 65,5 денари/ лидат еуросупер 95 односно 57,50 денари еуродизел.

Доколку овој тренд продолжи од понеделник реално е да очекуваме нов пад на цената на горивата во Македонија.